Naučná stezka Paraplíčko


Naučná stezka Paraplíčko se nachází v obci Křivoklát, asi 40 km západně od Prahy. Stezka spojuje parkoviště nad hradem Křivoklát vyhlídkou Paraplíčko ve svahu nad řekou Berounkou.

NS Paraplíčko je velmi příjemná kratší procházku lesem, při které se dozvíte další poznatky o hradu Křivoklát, obci a okolní přírodě (CHKO Křivoklátsko).

Stezka je značena žlutou turistickou značkou a je určena primárně pro rodiče s dětmi. Tomu odpovídá i umístění informačních panelů, které jsou umístěny níže, než obvykle.

Zastavení:

  • Základní informace – základní informace o naučné stezce a stručný popis trasy, seznam zastávek
  • Pomník Karla Egona II. z Fürstenberka – vznik a popis pomníku, hrad Křivoklát
  • Fauna – plazi, plšík lískový a myšice křovinná, mlok skvrnitý, roháč obecný, ptáci, bezobratlí
  • Flóra – typické a cizokrajné rostliny, původní lesy na Křivoklátsku
  • U Paraplíčka – vyhlídka Paraplíčko nad soutokem řeky Berounky s Rakovnickým potokem, obec Roztoky a její rozvoj a současnost, Vodácká naučná stezka, Školní naučná stezka, přírodní rezervace Červený kříž, další zajímavá místa v okolí

Tato naučná stezka začíná na parkovišti nad hradem Křivoklát, kde je umístěn úvodní panel se základními informacemi a plánkem stezky.

Z parkoviště poté po silnici a zamíříme vlevo dolů směrem k hradu. Po pár metrech však ale zabočíme na chodník značený žlutou turistickou značkou a vstoupíme po něm do lesa, kde se ostře stočíme vpravo a dál už pokračujeme prakticky po rovině, kdy po zhruba 1 km vyjdeme až na ostroh nad řekou Berounkou s dřevěnou stříškou – altánkem („Paraplíčko“), kde naučná stezka končí.

Sdílet s přáteli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *