Skalní obydlí Zderaz


Unikátní pískovcová skalní obydlí nalezneme v obci Zderaz (okres Chrudim). Přesné datum vzniku sklepů se neví. Jisté je, že vznikly někdy v polovině 19. století, kdy bylo ve Zderazi přes 600 obyvatel v 94 domech. Podle některých názorů mohly být vytesány v době 30-ti leté války jako úkryty pro úrodu a majetek před vojskem a teprve později byly některé z nich využity pro bydlení. Před vydáním tolerančního patentu (r. 1781) mohly být využívány k tajným obřadům a setkáním nekatolického obyvatelstva, které bylo ve zdejším kraji poměrně silně zastoupeno. Údajně byl v jednom ze sklepů uprostřed sloup, okolo kterého byly vytesány sedátka. Kolem sloupu tančili prý Adamité neboli helvéti. Zasypán byl v padesátých letech 20. století.

Některé sklepy sloužily jako dílny. U čp. 45 je v pískovci vytesaná kovárna s výhní (datovaná 1821). Pracoval v ní kovář Leopold Svoboda. Další ze sklepů má tři místnosti, z nichž jedna má okna. Jeden sklep je zatesán o podlaží níž. U čp. 32 jsou vedle vchodu do sklepa vidět záseky na sloupky a trámy sušárny ovoce. Některé sklepy mají vytesané různé poličky, výklenky, sedátka, průhledy, záseky pro trámky a prkna. Nad vchody je vidět záseky pro trámky přístřešků. Uprostřed, nebo v rohu mají kruhové větrací otvory o průměru 20–30 cm.

Sklepy u čp. 37 a 107 byly vytesány až v polovině 20. století. Některé sklepy mají i datování, většinou z druhé poloviny 19. století. Neví se přesně kolik sklepů je zasypaných a odstřelených. Při výkopových pracích plynofikace byl náhodně objeven u čp. 39 zasypaný sklep, o kterém nikdo z pamětníků nevěděl. Takových sklepů může být více. Všechny sklepy jsou na bývalých nebo současných obecních parcelách.  Z původních 40 doložených sklepů jich je v současnosti dochováno pouze 27. Ostatní byly buď zasypány nebo podlehly lokální těžbě písku či nové zástavbě.

Pískovcové sklepy jsou otevřeny o víkendech, svátcích a letních prázdninách od 9 do 17 hodin. Více informací  na tel. 607115384, František Zavoral, starosta, nebo 731409463 Petr Novák -místostarosta.

Sdílet s přáteli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *