Panská skála
Oblast
Kategorie
Panská skála je pozůstatkem čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní v okrese Česká Lípa.
Původně zde bylo asi 30 m vysoké holé návrší s trojicí křížů na vrcholku, nazývané Kalvárie nebo Křížový vrch. Již na konci 17. století se na něm lámaly čedičové sloupy, které se používaly na dveřní, okenní i jiné sloupky, patníky, obrubníky apod. Při lámání byla postupně odhalena pozoruhodná vnitřní stavba vršku, tvořeného štíhlými čedičovými sloupy. Ty jsou až 15 m dlouhé a v průměru mají okolo 20 – 25 cm. Uprostřed stojí téměř svisle, ale směrem do stran se postupně sklánějí, a protože jsou uspořádány podle výšky jako píšťaly varhan, říká se skále lidově Varhany.
Těžba zde probíhala střídavě až do roku 1948, kdy byla definitivně zakázána. Následně byla skála zakonzervována a roku 1953 byla prohlášena přírodní rezervací. Dnes má Panská skála statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách, dobře známým i geologům v zahraničí.
Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739. V lednu 2001 byl sloup povalen neznámým vandalem a rozbil se na několik částí. V létě roku 2002 byl sloup opraven a usazen na své místo.
Během léta roku 2006 bylo před skálou vybudováno parkoviště pro turisty společně s infocentrem se sociálním zázemím.
Adresa: Kamenický Šenov, 471 14
GPS: 50.7694897, 14.4848639
Cena
Parkovné:
Auto, motorka: 30 Kč/každá započatá hodina
Vstup na skálu je celoročně zdarma.
Otevírací doba
IC Panská skála je v provozu od 1. dubna do 31. října.
Panská skála je přístupná celoročně.