Porta Bohemica – Naučná stezka Brána Čech
Brána Čech (latinsky Porta Bohemica) se nazývá kaňonovité údolí Labe, kterým řeka vstupuje do Českého středohoří.
Řeka Labe zde vytvořila krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří. Panorama je možné pozorovat z mnoha míst, na pravém břehu je to vrch Varhošť s rozhlednou z roku 1973, na levém břehu pak Labská vyhlídka od kostela sv. Barbory v Dubicích. Pod dubickým kostelíkem se nachází obec Dolní Zálezly, která byla proslulá vinařstvím, podobně jako nedaleké Velké a Malé Žernoseky. Toto letovisko také navštívil spisovatel Franz Kafka. Nedaleko od Velkých Žernosek se na pravém břehu Labe také nachází výrazný rulový skalní ostroh Kalvárie se třemi kříži a se stejnojmennou přírodní rezervací.
Na pravém břehu Labe se nachází Církvice s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, vedle kterého stojí hrázděná zvonice. Blíže k Ústí nad Labem se návštěvníkům otevře výhled na údolí Labe s hradem Střekovem. Na levém břehu Labe se nachází ves Vaňov se skalním útvarem Vrkočem. Hned vedle něj lze ve skalách najít největší vodopád na Ústecku (Vaňovský vodopád). Časté sesuvy obyvatelům Vaňova stále připomínají, že České středohoří je jedním z geologicky nejmladších pohoří v Česku. Podobné přírodní útvary se nacházejí i na protilehlém břehu Labe v Brné: jsou to například Průčelská rokle a rezervace Sluneční stráň s naučnou stezkou. Svého času sem přijížděl načerpat inspiraci pro svá díla i německý spisovatel Karl May nebo německý hudební skladatel Richard Wagner.
Naučná stezka:
Nová naučná stezka Brána Čech vede z Malých Žernosek do Litochovic. Oblast Žernosecka je považována za vstupní bránu do naší vlasti – Bránu Čech (Porta Bohemica). Rozmanitá historie je dána touto lokalitou, kde člověk prováděl své aktivity již několik tisíc let zpět. První písemná zmínka o existenci Žernosek se objevuje v zakládací listině litoměřické kapituly z roku 1056-1057. Název je odvozen od zaměstnání obyvatel tzv. žernovseků, kteří vysekávali mlýnské kameny (žernovy), které byly dále vyváženy do celé Evropy. Dalším neodmyslitelným historickým prvkem je vinařství, které je provozováno až do současné doby.
Naučná stezka Brána Čech vás provede tímto nádherným kouskem přírody a ukáže vám zajímavosti, které skýtá. Při tom vás bude provázet celkem 10 zastavení, na kterých získáte ucelený obraz o zdejší krajině.
Délka trasy je 3,95 km a prochází cenným a geologicky zajímavým územím Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Její začátek najdete na břehu Labe u přívozu v Malých Žernosekách a končí u kapličky na návsi v Litochovicích nad Labem. Časová náročnost je necelé 2 hodiny. Cesta vás provede mezi vinicemi, kolem kamenolomu a po úbočí skalních teras s překvapivými výhledy do Brány Čech. Na trase se seznámíte s chráněnými druhy rostlin a živočichů a poznáte význam přírodního prostředí pro člověka.