Zámek Hluboká nad Vltavou


Oblast

Kategorie

Zámek Hluboká nad Vltavou se nachází ve stejnojmenném městě, ležícím asi 15 km severně od Českých Budějovic. Je veřejnosti přístupný a patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku. Zámek je od roku 1947 ve vlastnictví státu a v současnosti je spravován Národním památkovým ústavem. V bývalé zámecké jízdárně dnes sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a vlámských malířů 17. a 18. století.

Ve 13. století byl na místě dnešního zámku založen ze strategických důvodů hrad, jehož zakladatelem údajně byl český král Václav I. První doložená zmínka o Hluboké se objevuje za Přemysla Otakara II. Královský hrad byl často zastavován, díky čemuž se zde vystřídalo mnoho majitelů. Pernštejnové se zde intenzivně věnovali hospodářské činnosti a v okolí zakládali rybníky. V polovině 16. století se stali novými vlastníky páni z Hradce, kteří nechali přestavět starý gotický hrad na renesanční zámek. Poté vlastnil Hlubokou známý lichvář rytíř Bohuslav Malovec z Malovic, který o ni přišel kvůli konfiskaci po bitvě na Bílé hoře. Za zásluhy získal panství španělský aristokrat Don Baltazar de Marradas.

V roce 1661 zakoupil panství Hluboká Jan Adolf I. z rodu Schwarzenberg, zakladatel jihočeské větve rodu, která zde sídlila po téměř tři století. Z iniciativy knížete Adama Františka byl zámek počátkem 18. století přestavěn v barokním slohu podle plánů stavitele Pavla Ignáce Bayera a jeho následovníka Antonína Erharda Martinelliho.

Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Projekt vypracoval architekt Franz Beer, jenž také od roku 1840 po dvacet let sám vedl stavební práce. Nové budovy, které stojí dodnes, byly postaveny ve stylu tudorské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor. Náročné exteriéry a interiéry byly dokončeny až v roce 1871 pod vedením Damasia Deworezkého. Zámek je obklopen okrasnými zahradami a anglickým parkem. Posledním majitelem zámku byl JUDr. Adolf Schwarzenberg (1890-1950), který štědře financoval výstavbu československého opevnění a také Benešovu exilovou vládu. V roce 1939 byl Adolf nucen se svou manželkou emigrovat do zahraničí, jelikož odmítl spolupracovat s nacisty.

Stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami, zlatem, koženými a textilními tapetami nebo bruselskými tapiseriemi. Nachází se zde bohaté umělecké sbírky zahrnující obrazy evropských mistrů 16. až 19. století, barevné vitraje, keramiku z Delft, Německa i Asie, intarzovaný nábytek a osobní předměty členů rodu Schwarzenberg.

Prohlídkové okruhy

  • Reprezentační pokoje (základní okruh) – Trasa nazvaná Reprezentační pokoje ukazuje tzv. piano nobile hlubockého zámku: ranní salon, čítárnu, kuřácký salon, malou a velkou jídelnu, knihovnu spolu s osobními pokoji kněžny Eleonory a expozici zbraní – předsíň zbrojnice a zámeckou zbrojnici.
  • Soukromé apartmány – okruh přibližuje život posledních majitelů po romantické přestavbě v polovině 19. století.
  • Kuchyně – unikátní ukázka kuchyně velkého panského domu. 
  • Hostinské pokoje – tato trasa nás zavede do tří apartmánů a několika pokojů II. patra zámku, kterých se od poloviny 19. století využívalo pro ubytování příbuzných, přátel a vážených hostů knížecí rodiny Schwarzenbergů.
  • Věž – měří od nádvoří 52 metrů a na její vrchol vede 245 schodů. V případě špatného počasí je ovšem věž zavřena
  • Zimní trasa – zámek Hluboká je otevřen celoročně a během zimního období je návštěvníkům zpřístupněna Zimní trasa, která je temperovaná.

Email: hluboka@npu.cz

Telefon: +420 387 843 911

Web: http://www.zamek-hluboka.eu/

GPS: 49.0506117, 14.4420556

Cena

Základní okruh:
Dospělí: 210 Kč
Děti do 6 let: zdarma
Mládež do 18 let: 150 Kč
Rodinné (2 dospělí + 1-3 děti do 15 let): 560 Kč
Senioři nad 65 let: 150 Kč
Držitelé průkazu ISIC, EYCA: 150 Kč
Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P: zdarma
Průvodci ZTP/P: zdarma

Otevírací doba

listopad - březen
9:00-12:00 - 12:30-16:00
denně mimo pondělí (Zimní trasa)

duben, září, říjen
9:00-12:00 - 12:30-16:30
denně mimo pondělí

květen, červen
9:00-12:00 - 12:00-17:00
denně mimo pondělí

červenec, srpen
9:00-12:00 - 12:00-17:00
denně

Sdílet s přáteli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *