Naučná stezka Teplickým skalním městem
Naučná stezka Teplickým skalním městem je věnovaná památce bývalého ministra životního prostředí Josefa Vavrouška. Vede po modře značeném turistickém okruhu a obsahuje 16 informačních tabulí, které obsahuji nejen texty o historii objevování skal a zajímavostech z rostlinné a živočišné říše, ale i velké množství fotografií a ilustrací. Původních 15 tabulí bylo v r. 2009 doplněno o jednu další, která informuje o jeskynním systému Poseidon, který je nejdelším evropským systémem podzemních prostor v pískovcích. V roce 2013 pak na okruhu přibyla ještě tabule Za sokolem do skal. Na počátku roku 2016 byly všechny tabule vyměněny za nové, aktualizované s menším množstvím textu a s dodatkem dřevěných rytin, které připomínají důležité obyvatele skal ze zvířecí říše.
Teplické skály jsou zasazeny do oblasti Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Oblast byla vyhlášena Národní přírodní rezervací již v roce 1933 na rozloze 1771 ha k ochraně zachovalých celků skalních měst. Chráněné území je od 1. 6. 2015 ve správě regionálního pracoviště Východní Čechy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Národní přírodní rezervace se nachází na území okresů Náchod a Trutnov.
Na tomto území se po ústupu křídového moře vlivem tektonické a erozní činnosti včetně zvětrávání vytvořily v původně souvislé pískovcové tabuli dvě izolované skupiny skal – skalní města Adršpašské skály a Teplické skály navzájem od sebe oddělená hlubokou Vlčí roklí.
Teplické skalní město je tvořeno výraznými skalními stěnami. Skalní město se dělí na Skalský hřeben s nejvyšším vrcholem Skály (694 m), hřebeny Čápu (786 m), Supích skal (771 m) a Kraví hory (734 m) a na rozsáhlejší členité plošiny Bludiště. Teplické skalní město se rozkládá podél toku Skalního potoka. Nachází se v nich asi 70 pojmenovaných skalních útvarů.