Kounovské kamenné řady
Zhruba dva kilometry severně od obce Kounov (okres Louny) se nachází na ploše zhruba 11 ha tzv. Kounovské kamenné řady. Jedná se o 14 řad kamenů, dlouhé až stovky metrů a nepravidelnými rozestupy 11 – 18 metrů. Jejich orientace je téměř přesně severojižní. Jedná se o památku nejasného stáří, účelu a původu.
Do roku 1934 kamenům nikdo nekladl větší pozornost. Objevil je až kounovský učitel Antonín Patejdl, Který právě v roce 1934 řady prozkoumal, změřil a upozornil na ně archeology i Památkový úřad. V září roku 1936 byl proveden první výzkum místními muzejníky. Ti zjistili, že kameny zde byly zasazeny do lůžka, a dílo bylo tedy vytvořeno člověkem. Dalšími výzkumy bylo potvrzeno, že v době vzniku těchto řad v okolí nebyl žádný vysoký porost, pouze vřes, a že v blízkosti byla pole. Dalším důkazem lidského díla je, že samotný kopec, na kterém jsou kameny umístěny je složený ze zvětralé opuky, zatímco kameny jsou z křemence, původem mnohem staršího než samotný kopec.
Co vedlo k vytyčení více jak desítky kamenných řad z více než 2 000 kamenů, však není dodnes spolehlivě vysvětleno. Další podobné řady kamenů jsou u Nečemic a Klučku. Nečemické řady jsou vzdálené asi 4 km vzdušnou čarou od kounovských. Torzo dalších řad se nachází nad vsí Kluček asi 15 km vzdušnou čarou od kounovských.
Teorie vzniku kounovských řad jsou různé:
- pravěké posvátné závodiště (kameny by pak vyznačovaly jednotlivé závodní dráhy)
- pravěký kalendář a observatoř (s tzv. vizírem)
- středověké rozhraničení jednotlivých parcel lesa, resp. polí
- navigační systém pro UFO
Vznik řad je spojován nejčastěji s druhou variantou. Tato teorie je podpořena tím, že spojnice mezi určitými význačnými kameny – promítnuty na obzor – ukazují na postavení některých nebeských těles (Slunce, Měsíc, Polárka atd.) ve významné dny v roce (např. místo, kde vychází Slunce o zimním slunovratu). Podle výsledků měření J. Helšuse v roce 2001 a 2002, bývalé kamenné řady na Klučku, zbytky řad u Nečemic I. i II., a řady u Kounova, směřují do jediného bodu: do obce Lipno.
Okolo Kounovských kamenných řad vede též naučná stezka. Trasa stezky měří zhruba 6,5 km a vede ze železniční zastávky Mutějovice k železniční zastávce do Domoušic. Naučná stezka má celkem 11 zastavení:
- Úvod
- Geologické, mineralogické a paleontologické zajímavosti naučné stezky
- Společenstvo prosvětleného lesního okraje
- Významné dřeviny lesních společenstev – zemědělství na Rovině
- Přírodní společenstvo lesního okraje a mýtin
- Kamenné řady u Kounova
- Původ a účel řad
- Největší kameny řad
- Společenstvo suťového lesa
- Hradiště
- Význam lesa – umělé společenstvo listnatého lesa