Davidova stezka
Tato naučná stezka je věnována odkazu Aloise Martina Davida. Davidovu naučnou stezku najdeme nedaleko obce Teplá v okrese Karlovy Vary. Pokud se naučnou stezku, která je okružní, rozhodnete absolvovat celou, počítejte s celodenním výletem. Délka trasy je zhruba 33 km.
Ideálním startem je klášter premonstrátů v Teplé. Zde Alois Martin David působil jako řeholník. Je zde uchována jeho pozůstalost – vědecké přístroje, spisy, a také jeho portréty. Nedaleko je rovněž klášterní hřbitov, kde je David pochován. Od kláštera postupujeme dále na východ, kde se nachází bývalá starobylá obec Dřevohryzy. Zde se David narodil a u silnice najdeme pamětní desku. Pokračujeme dále okolo zříceniny Rollerova mlýna k vesnici Dobrá Voda a dále kolem trapistického kláštera Matky Boží na Novém Dvoře. Původně byl klášter barokním, hospodářským a rezidenčním dvorem kláštera v Teplé. Davidovi sloužil jako zázemí při jeho práci na observatoři, která se nacházela na Branišovském vrchu. Dnes tuto observatoř z přelomu 18. a 19. století připomíná pouze zřícena. Z míst, kde observatoř stála je krásný výhled na okolní krajinu, což bylo důležité pro Davidovu práci. Prováděl zde astrogeodetické vyměřování pro tvorbu mapy Čech.
Dále stezka pokračuje přes obec Branišov ke kostelu sv. Blažeje. Kostel leží na břehu blažejského rybníka a stojí vedle něj 200 let stará lípa a Davidovi rovněž sloužil jako zázemí při práci. Trasa dále pokračuje ve směru na obec Vidžín. Cestou potkáme zříceniny starých mlýnů a pil a ve Vidžíně můžeme obdivovat kostel sv. Jakuba. Zde byl David pokřtěn a na nedalekém hřbitově je pohřben jeho otec. Poslední úsek naučné stezky vede kolem bývalého klášterního Ovčího dvora zpět ke klášteru v Teplé.
Copyright Photo: http://www.klastertepla.cz/