Balneopark a Naučná stezka Vincenze Priessnitze
Tato zhruba sedmikilometrová naučná stezka nás provede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník. Stezka je zaměřena na historii a příběh Vincenze Priessnitze.
Stezka začíná informačním panelem v Lázních Jeseník na konečné MHD – stanice Sanatorium Priessnitz a opět se k němu vrací, je tedy okružní. Cestou potkáme celkem 9 informačních panelů, jejichž texty přibližují návštěvníkům významné historické období, které ovlivnilo Jesenicko až do dnešních dnů – rozvoj přírodního lázeňství a tvrdý, neuvěřitelně zajímavý životní příběh Vincenze Priessnitze – zakladatele prvního vodoléčebného ústavu na světě.
Na původních, ale i nově vybudovaných trasách stezky spatří turisté 14 pramenů a několik drobných památek, seznámí se s jejich historií a proniknou do tajů počátku místního lázeňství.
Trasa je vhodná pouze pro pěší, neboť některé úseky jsou náročnější a s kočárkem či kolem nedostupné.
Zastavení:
- Úvodní zastavení
- Pražský pramen
- Prameny AFA
- Bezručův pramen
- Rumunský pramen
- Vilémův a smrkový pramen
- Jitřní pramen
- Polský pramen
- Rozcestí u mnicha
Během cesty po naučné stezce narazíte na evropskou raritu – balneopark. Rozprostírá nad lázeňským areálem a navazuje na navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem. V balneoparku můžete vyzkoušet Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin: koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, přírodní sprchu se studenou pramenitou vodou či terasy pro odpočinek i cvičení. Ve větším bazénku se 60 cm vody se chodí s nohama ponořenýma do půli stehen čapím pochodem a kádě na zvýšeném podstavci zase slouží pro koupele rukou. Těšit se můžete také na různé bazénky a vodotrysky. Jinde lze zkusit chůzi po různě velkých oblázcích.