Americká zahrada u Chudenic
Americká zahrada je chráněné území o rozloze 1,68 ha v okrese Klatovy v Česku, které bylo vyhlášeno za chráněné území kategorie národní přírodní památka. Nachází se několik kilometrů severozápadně od Klatov, necelé dva kilometry od Chudenic v lesním komplexu Žďár pod rozhlednou Bolfánek.
Jedná se o arboretum se sbírkou 219 druhů a kultivarů listnatých i jehličnatých dřevin severoamerického, evropského a asijského původu. Celkové množství dřevin činí asi 329 kusů. Unikátní jsou dvě, douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) a dřín květnatý; významný je také liliovník tulipánokvětý. Zahrada byla založena roku 1842 bývalým majitelem velkostatku Chudenic Evženem Černínem. Původně měla sloužit k pěstování a rozmnožování domácích i dovezených rostlin. Rostliny odsud se pak vysazovaly v zámeckém parku ležícím v okolí zámku Lázeň, letního sídla Černínů. Vlastníkem zahrady je stát, hospodaří zde státní podnik Lesy ČR, správu vykonává Správa Chráněné krajinné oblasti Český les.
Americká zahrada je přístupná celoročně a bezplatně. Jedná se o velký soubor druhů jedinečných jak v Evropě, tak ve světě, přičemž mnoho exemplářů pochází už z doby jejího založení. Zahrada je významná jak z hlediska dendrologického, tak z estetického.
Mezi nejvýznamnější dřeviny Americké zahrady patří:
- Douglaska tisolistá – severoamerický druh považovaný ve státě Oregon za národní strom.
- Černínova douglaska – unikátní exemplář s mimořádnými rozměry (výška 39 m, obvod kmene přes 5 m), který byl jako tříletý dovezen v r. 1842 a patří mezi nejstarší jedince tohoto druhu v Evropě. Strom je pojmenován po zakladateli zdejšího arboreta. Ve své domovině dorůstá výšky až 60 m.
- Dřín květnatý – národní strom ve státě Missouri a Virginie.
- Zerav obrovský (túje) – mohutný vícekmenný jedinec z původní výsadby z roku 1842
- Zeravinec japonský – z původní výsadby z roku 1842. Choulostivá dřevina ojediněle přežívající v středoevropských klimatických poměrech.