Sirotčí hrádek
Oblast
Kategorie
Sirotčí hrádek je zřícenina gotického hradu, který stojí nad vsí Klentnice v Pavlovských vrších (okres Břeclav). Počátky hradu sahají až do 13. století, kdy jej zde vystavěli Wehingenové. Následně hrad patřil Lichtenštejnům a Ditrichštejnům. Tou dobou, tedy v 16. století byl již hrad zpustlý.
Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Z hradu se dochovala hradní zeď na jižní skále, která měří asi osm metrů a v jejímž středu se nachází okenní otvor. Na protější straně zdi je pozůstatek třípatrového paláce vysoký několik metrů. V něm jsou tři okenní otvory, z toho dva jsou zakončeny lomeným obloukem. V těsné blízkosti zdi se nachází cisterna, která sloužila k zásobování hradu vodou. Na severněji položeném skalisku se dochovaly jen malé pozůstatky hradního zdiva.
K Sirotčímu hrádku se váže i pověst o o rytíři Čičosovi, který patřil k řádu templářů na hradě působil jako kastelán. Když se rytíři narodil syn, přišel mu od jeho řádu povolávací rozkaz. Rytíř však kvůli svému synovi odmítl. Následně se na hrad dostavil komtur, kterého požádala rytířova žena aby šel synovi za kmotra. Ten nabídku přijal a dal dítěti jméno Orphanus (=sirotek). Následně dal komtur popravit Čičose za zradu řádu. Poté nechal popravit všechny obyvatele hradu (až na jednoho) a vdově po Čičosovi puklo srdce žalem. Komtur z hradu odjel a Orphana vzal s sebou. Ten, když se po letech na hrad vrátil, nalezl tam jediného člověka – starce, kterému se kdysi podařilo uniknou komturovu hněvu. Když mu stařec převyprávěl, co se tehdy s jeho rodiči stalo, Orphanus zešílel a od té doby má po nocích jezdit na koni z hrádku na Turold (hora u Mikulova).
Hrad se také objevil v pohádce O statečném kováři z roku 1983.
Sirotčí hrádek můžete navštívit prakticky v kteroukoliv roční dobu, je zcela volně přístupný. Stezka k němu vede buď přímo z obce Klentnice, nad níž se hrad nachází, nebo při tůře z Mikulova až na Děvičky.
GPS: 48.8454781, 16.6405719