Netradiční útulny v Krkonoších


Spolupráce studentů ČVUT a KRNAP přinesla projekt výstavby šesti útulen. Ty stávající jsou již často v nevyhovujícím stavu a tak obměna přišla vhod.

Útulny mají sloužit jako nouzový přístřešek pro krkonošské turisty, překvapené změnou počasí anebo tmou, můžou se stát také místem příjemného odpočinku nebo výjimečného zážitku. Každá z nich měla předem určené místo, jehož specifika určila podobu konkrétního projektu.

Studenti museli během jednoho semestru malou stavbu nejen navrhnout, ale i naplánovat realizaci, sehnat materiál a v lednu 2019 ji postavit na nádvoří FA ČVUT.

Nyní jsou již útulny na svých místech a slouží turistům.

KØMEN doslovně symbolizuje kámen. Šutr. Boulder. Je jeskynní skrýší u Balvanového vodopádu a dotváří zákoutí stávajícího dětského hřiště.

  • zhruba 45 minut chůze od Špindlerova mlýna na toku Bílého Labe. Okolo prochází turistická trasa směrem k Luční boudě a dále na Sněžku. Přímo u útulny je dětské hřiště, ohniště a malý přístřešek.

ATÜLN vychází z archetypu přístřešku a je zdvižena 2m nad zemí, aby umožnila snadný přístup i v závěji sněhu. V létě je možno pod konstrukci schovat kola, či zavěsit hamaku a vychutnat si překrásný výhled do údolí.

  • asi 8 km od Pece pod Sněžkou na rozcestí turistických cest (rozcestí Klínovka).

Oko je velmi flexibilní útulna – uživatel si ji může přizpůsobit po svém díky velkým otevíravým okenicím. Dominantou je střešní vypouklý světlík v horním patře.

  • na vytížené horské křižovatce mezi Horním Maršovem a Žacléřem (východní Krkonoše).

Útulna jednoduše a sériově vyrobitelná, lehce sestavitelná, univerzální v závislosti na různou morfologií terénu. Útulna je navržena jako skládačka tak, aby jednotlivé části mohly být sestaveny v chráněném prostředí truhlářské dílny a potom bez větších potíží přepraveny na místo výstavby.

  • Sedlo pod Dvoračkami: rozcestí v Sedle pod Dvoračkami. Na rozcestí se kříží trasy běžkařské, turistické (Exkurzní a Vlčí cesta), cyklistické a asfaltová příjezdová cesta od Rezku

Hlavní inspirací byl stan. Který také poskytuje nouzové přespání a rychlý komfort, když jsme právě na cestách. Cílem tedy bylo vytvoření pohodlného a funkčního zázemí pro návštěvníky. Místa, kde se schovají před deštěm a případně zde mohou i nouzově přespat.

  • nedaleko soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou.

Ocelové SILO v nové úloze. Myšlenka opětovného využití starých i přírodních hmot je cestou k udržitelné architektuře.

  •  U Svobody nad Úpou na Slunečné stráni na křížení dvou cest.

Sdílet s přáteli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *